Kouření je spojeno s řadou zdravotních rizik, přes to může pro mnohé existovat řada překážek, které je od odvykání odrazují. Jednou z nich je například možné přibírání na váze.
Na začátek je potřeba říct, že není nutným pravidlem, že při snaze přestat kouřit přiberete – každé tělo i metabolismus jsou jiné a takto je k tomu potřeba přistupovat. Přes to pro vás máme pár tipů na to, jak se co nejvíce vyhnout riziku tloustnutí, pokud jste se právě rozhodli s kouřením přestat.
Zdravá strava
Vyvážená strava plná ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a bílkovin pomáhá udržet stabilní hladinu cukru v krvi a snižuje chuť k jídlu. Vyhněte se nadměrné konzumaci tučných a sladkých jídel, které mohou přispívat k přibírání na váze. Zároveň nezapomínejte jíst pravidelně, častěji a po menších porcích. Pokud vás omezují časové možnosti, připravte si pokrmy den dopředu, aby vás během dne nezdržovalo vaření. Pamatujte, že klíčem je především vyvážená strava, která obsahuje všechny potřebné živiny a tělu prospěšné látky – to znamená, že rozhodně nemusíte držet nějakou striktní dietu a omezovat se.
Vědomé stravování
Snažte se jíst pomalu a vnímat každé sousto. Během jídla nedělejte jiné činnosti – nepracujte, nečtěte si, ideálně se ani nekoukejte na film. Soustřeďte se zkrátka pouze na jídlo. To může pomoci lépe rozpoznat pocit sytosti a zabránit přejídání.
Plánujte
Jídlo se pokuste plánovat dopředu – udělejte si například týdenní jídelníček. Díky tomu lépe uvidíte, zda opravdu dodáváte tělu všechny potřebné živiny. Také si pak můžete jídlo snadněji připravit, vyhnete se vyhazování nepotřebných potravin a podobně.
Pravidelná fyzická aktivita
Cvičení je klíčové nejen pro udržení zdravé váhy, ale i pro celkovou vitalitu organismu. Může pomoci spálit přebytečné kalorie a zlepšit metabolismus, ale můžeme vám zaručit, že vám vyplavené endorfiny také zlepší náladu a donutí vás myslet na něco jiného, než jsou cigarety. Doporučuje se alespoň 150 minut středně intenzivního cvičení týdně, například chůze, běh, jízda na kole nebo plavání. Denně byste si měli dopřát alespoň krátkou procházku, třeba cestou do práce.
Hydratace
Pijte! Ať už přestáváte s kouřením, nebo ne, dodržování pitného režimu je zkrátka důležité.
Dostatečné množství vody pomáhá udržet pocit sytosti a zabraňuje záměně žízně za hlad. Obecně se doporučuje vypít alespoň 8 sklenic vody denně.
Zatočte se stresem
Kouření a stres mohou být často propojené. Kolikrát už jste si zapálili jen proto, že jste byli ve stresu, něco vás trápilo, byli jste smutní nebo naštvaní? Stres může během vašeho odvykání vést k přejídání, proto je důležité najít zdravé způsoby, jak se se stresem vypořádat. Vyzkoušejte třeba relaxační techniky, jako je meditace, jóga nebo hluboké dýchání. Každý se ale se stresem vyrovnává jinak, a tak je potřeba najít to pravé řešení pro vás. Někomu pomůže výše zmíněná jóga, jinému zase oblíbená písnička nebo relax u dobrého seriálu či filmu.
Malé krůčky vedou k velkým výsledkům
Pokud jste kouřili několik let a cigarety už se pomalu staly součástí vaší osobnosti, nemusíte na sebe být příliš přísní a seknout s kouřením ze dne na den. Když na sebe budete klást příliš vysoké nároky, může dojít také k rychlejšímu pádu a ztrátě motivace. Často začnou lidé po rychlém konci hledat za cigarety náhradu, například v podobě jídla a přejídání se. Zpočátku proto můžete zvolit malé cíle a mety, kterých budete postupně dosahovat a neutápět se místo toho v jídle. Zkuste nejdříve omezit množství denně vykouřených cigaret nebo na nějakou dobu přejít na elektronické cigarety. U elektronických cigaret můžete snadněji regulovat množství užívaného nikotinu.
Jaké náhražky za cigarety?
K přibírání na váze nejčastěji dochází kvůli toho, že si lidé hledají za cigarety náhražky – třeba v podobě ořechů, žvýkaček, sladkostí nebo jiných nezdravých dobrot. Zkuste proto jiné alternativy, třeba ovoce nebo zeleninu. Nebo ovocná vapa, která jsou stejně sladká, a existují i v beznikotinové verzi.
Vydržte
Skončit s kouřením může být těžké, nečekejte, že vás chuť na cigarety přejde ze dne na den. Pamatujte si, ale proč s kouřením přestáváte a zkrátka vydržte. Možná se budete cítit frustrovaní nebo nervózní – v těchto situacích se snažte vyhnout nezdravým jídlům a přeslazeným nápojům.
Pokud se chystáte přestat s kouřením, buďte hlavně trpěliví, nečekejte výsledky hned. Nejčastější příčinou přibírání na váze během odvykání je to, že se chuť na cigaretu snažíte přebít jídlem – stačí ovšem dodržet pár základních pravidel, díky kterým se nemusíte tloustnutí bát.
Nejčastější dotazy
Co dělat při chuti na cigaretu?
Můžete si najít vhodnou náhradu v podobě relaxace, sportu či jiné činnosti, která vás zbaví nutkavé myšlenky na kouření. Snažte se vyhnout přejídání.
Jak se zbavit závislosti na kouření?
Přestat kouřit může být složité. Vhodnou alternativou ke klasickým cigaretám jsou e-cigarety, které při užívání nespalují tabák a neuvolňují jiné toxické látky. Můžete tedy zkusit přechod na ně a postupně omezit i jejich používání.
Co do pusy místo cigarety?
Na začátku vám může pomoci najít si vhodnou alternativu za cigaretu – ať už to jsou jednorázové cigarety, nebo jiné náhražky, které můžete při chuti na cigaretu žvýkat – třeba oříšky, žvýkačky nebo želé.
Jak postupně přestat kouřit?
Začněte malými krůčky – zkuste postupně omezit počet vykouřených cigaret, až dojdete k nule. Pomoci vám mohou také beznikotinové e-cigarety.